Fotoalpy.cz

Autor

Aleš Baloun (1960)

„Mám rád hory a cítím k nim úctu."

Totes Gebirge

Výlety s rodiči do přírody, skautink a sport v dětství, později pěší, cyklo a lyžařská turistika, to vše mne přivedlo na hory. Fotografovat jsem začal asi v 18 letech. Za vydělané peníze na škole jsem si koupil kinofilmovou zrcadlovku Prakticu PLC 3. Časem však můj zájem opadl a omezil se většinou jen na rodinné fotky do alba.

K fotografování jsem se vrátil v červenci 2005. Pořízením digitální zrcadlovky jsem si splnil jeden ze svých snů.


„Je škoda vidět tolik krásy a nepodělit se o ní.“

HochkönigSchladmingské Taury Totes GebirgeHochschwab HochkönigSchladmingské TauryEizenerzské AlpyGesäuse

K Rakousku, odkud pochází převážná část fotografií, mě váže zvlášť silný citový vztah. Je to nádherná země plná pohádkových přírodních krás, kde potkáte přívětivé lidi vždy ochotné Vám poradit a pomoci. Mají vybudovaný perfektní systém ubytování na horských chatách, který provozují navzájem se uznávající 3 spolky - Alpenverein, Naturfreunde a Oesterreichischer Touristen Klub.

Preintalerhütte,Schladmingské TauryHochmölbinghütte,Totes GebirgePriel-Schutzhaus,Totes GebirgeAdamekhütte,Dachstein Franz Eduard Matrashaus,HochkönigOstpreussenhütte,HochkönigHesshütte,GesaüseTappenkarsee-almhütte,Radstadtské Taury
Rif.A.Locatelli,DolomityEdelweisserhütte,TennengebirgeUwe Anderle Biwak,SengsengebirgeRif. Vittorio  Emanuelle II,Grajské AlpyMödlingerhütte,GesäuseFleischer Biwak,HochschwabSonnschienhütte,HochschwabWildalmkirchel Biwak,SteinernesmeerRif. Sommariva,DolomityRif. A.Locatelli,DolomityBiv. Menegazzi,DolomityRif. B.Carestiato,DolomityLiezenerhütte,Totes GebirgeBaita Angelini,DolomityAlbert Biwak,Vysoké TauryAlbert-Appel-Haus,Totes GebirgeTonnerhütte,Schladmingské TauryRif. Croda da Lago,DolomityRif. Scarpa Gurekian,DolomityRif. M. V. Torrani,DolomityRif. A. Sonini al Coldai,DolomityRif. A. Sonini al Coldai,DolomityRif. Croda da Lago,Dolomity

Velkou inspirací pro mne jsou vynikající knihy z nakladatelství ZonerPress od Bryana Petersona (Naučte se používat expoziční čas kreativně, Naučte se exponovat kreativně, Naučte se vidět kreativně, Naučte se fotografovat digitálně, Portrét-Naučte se fotografovat kreativně, Naučte se fotografovat detail kreativně), Roberta Thompsona (Naučte se fotografovat dobře makro a detail), Lee Frosta (Naučte se fotografovat dobře s filtry), Michaela Freemana (Fotografie a nízká hladina osvětlení, Fotografie a vysoký dynamický rozsah-Základy HDR, Očima fotografa-Kompozice pro lepší fotografie) a britského krajináře Guy Edwardese (Naučte se fotografovat dobře krajiny). Pěkná a obsažná je také publikace Romana Pihana Mistrovství práce s DSLR.

Oblíbil jsem si Večery s fotografem, které pořádal Institut digitální fotografie v Praze a uváděl je Jiří Heller.



Fotografované oblasti

Fotografie vznikají většinou v nejbližší oblasti východních Alp, tj. Severních vápencových Alp, kam patří Totes Gebirge, NP Gesäuse, Eisenerzské Alpy, Hochschwab, Dachstein, Tennengebirge, Steinernes Meer, NP Kalkhochalpen-Hochkönig a NP Kalkalpen-Sengsengebirge.

DachsteinNP KalkalpenDolomityDolomity

Z hlavního alpského krystalického hřebene Hauptkamm jsou v galerii zastoupeny Rottenmannské, Schladmingské a Radstadtské Taury patřící do skupiny Nízkých Taur, oblast okolo jezera Schwarzsee ve skupině Hafneru ve Vysokých Taurách.

DolomityEisenerzské AlpyEisenerzské AlpySchladmingské Taury

V roce 2006 se zde objevily také obrázky z Jižních vápencových Alp, italských Dolomit, tehdy z jejich východní části, z oblasti Pragských a Sextenských Dolomit a obdivuhodného skalního dómu Monte Pelmo. Nádherné zážitky mám z dalších návštěv Dolomit, po třech letech na přelomu října a listopadu 2009, krátkého listopadového zastavení v roce 2010 a několika výletů v březnu a dubnu 2011. Zažil jsem tak barvy zlatých až rezavě okrových modřínů v horských skupinách Sella a Nuvolau-Averau s výhledy na téměř všechny dominantní vrcholy Dolomit Sorapis, Antelao, Monte Pelmo, Civettu a bílou královnu Marmoladu se skalní stěnou Gran Vernel. Obzory plnily jen lehce zasněžené blízké, či vzdálenější horské skupiny Monte Cristallo, Tofana, Rosengarten, Langkofel, Kreuzkofel, Sannes, Fanes, Braies a Marmarole. V roce 2010 jsem přijel téměř do zimy. Čekaly mě bílé vrcholy fantastického Monte Pelma, jeho sousedky Civetty a ostatních jižních horských skupin obklopující údolí Zoldo a Agordo. Z vyhlídkového Monte Rite nad pasem Cibiana byla nejbližší skupina Bosconero s vrcholem Sassolungo di Cibiana. Jižnímu obzoru vévodila skupina Moiazza a Pramperské Dolomity s vrcholy Tamer. Zatímco první jarní návštěva (2011) pod symbol Sextenských Dolomit, nádherné souhvězdí Tre Cime di Lavaredo, se ještě podobala zimnímu výstupu se vším, co k němu patří, během následujících vandrů, jen o několik dnů a týdnů později, v oblasti Pale di San Martino a Bellunských Dolomit bylo jaro cítit, ale i slyšet na každém kroku. Také další vzpomínky z podzimu 2011 se pojí k Národnímu parku Bellunské Dolomity (Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi), k málo navštěvované oblasti Pramperských Dolomit. Dojmy z časného podzimu 2012 se vztahují k náročnému výstupu na snový Monte Agner, symbol údolí Agordo a nejvyšší z vrcholů skupiny Tamer, Monte Tamer Grande. Zimní návštěva Dolomit v prosinci 2013 mě zavedla většinou na již známá a oblíbená místa, ale i tam se dá vždy něco nového a krásného objevit. Stále čerstvé jsou pro mě obrázky z třídenní okružní túry v tolik oblíbených Pramperských Dolomitech, z úseku dálkové dolomitické trasy č.1, severně od Passo Duran, z jižních svahů skupiny Moiazza a z letního výstupu na Civettu (2016) spojenou s krátkým seznámením s pobřežím jezera Lago di Garda. Také pozdně podzimní okružní výlet okolo již zmíněné horské skupiny Civetta se stejně jako předchozí odehrával na dálkové dolomitické trase č.1.

Dolomity Dolomity DolomityDolomity

Nejnovější fotky pocházejí z okolí Cortiny dAmpezzo, na východě ležící horské skupiny Sorapiss a západně se rozkládající stěny Croda da Lago (říjen 2017).


V letní galerii Alp jsou fotografie mapující výstup na nejvyšší vrchol stejnojmenného NP Gran Paradiso v Grajských Alpách v Itálii (červen 2009) a v galerii zahraničních cest najdete obrázky pocházejí z putování po kantonu Wallis a Graubünden ve Švýcarsku, včetně okolí nejkrásnějšího alpského vrcholu Matterhornu ve Walliských Alpách (červen 2009).

Monte Rosa a Breithorn,Švýcarsko

V galerii Krajina, města, památky jsou nejvíce zastoupeny obrázky z rodného města České Budějovice a blízkého Českého Krumlova. Snažím se neopomenout ani ostatní památky a kouty České republiky a jižních Čech.

státní zámek Červená Lhotastátní zámek Český Krumlovstátní zámek HlubokáČB, Samsonova kašna a radnice
třešňový sad u LhenicNovohradské horyArnoltické stěnyZhůří,NP Šumava

Rád poznávám krajinu i kulturu v cizích zemích a tak věřím, že se také galerie Zahraniční cesty bude postupně rozrůstat o stále nové a zajímavé fotografie. Vždyť návštěva vodními kanály protkaného Holandska s pověstnými sýrovými trhy a koberci rozkvetlých tulipánů nebo procházky v romantických a okouzlujících Benátkách, či poznávání Švýcarska, země v samém srdci Evropy, s četnými stále ještě mohutně zaledněnými vrcholy hor patří k zážitkům, na které se nezapomíná.

Alkmaar,NizozemíDen Haag,NizozemíBenátky,ItálieAmsterdam,Nizozemí

Andermatt,ŠvýcarskoOberalppass,ŠvýcarskoMatterhorn,ŠvýcarskoChillon,ŠvýcarskoSchmitten,Švýcarsko

Stále živé dojmy mám z návštěvy Itálie (jaro 2010), z památkami překypujícího Toskánska, centra renesance, nádherného města Florencie a zdobné Sieny, z malebné krajiny jižního Toskánska plné kouzelných historických městeček jako jsou Montalcino, Montepulciano, Pienza, Monteriggioni, Volterra, či San Gimignano. Nezapomenutelné vzpomínky jsem si přivezl z okolí starobylého románského kláštera Sant'Antimo a opravdu hodně nakloněné šikmé věže v Pise. Bohužel, právě v okolí Pisy a historické Luccy, počasí fotografování nepřálo. Věřte, že zachytit prchavé okamžiky sluncem ozářené šikmé věže, či jiných památek, vyžadovalo velkou trpělivost a bylo časově nesmírně náročné.

Florencie,ItálieToskánsko,ItálieSiena,ItálieSan Gimignano,ItáliePisa,Itálie

První návštěva jižní Francie (červen 2011), pohádkového Azurového pobřeží, mě nadchla. Koupání vedle rozkvetlých promenád pobřežních letovisek v Cannes, Antibes, Nice, Mentonu a Monte Carlu spolu s návštěvou jejich historických čtvrtí, výlety do okolní horské krajiny se starobylými městečky, prohlídky muzeí a galerií s díly moderních autorů od Picassa, Chagalla, Matisse a Renoira, znamenají mnoho do té doby nepoznaných zážitků a představují další splněný sen.

Menton,FrancieAntibes,FrancieNice,FrancieMonte Carlo,Monaco Cannes,FrancieMonte Carlo,Monaco

I když podzimní 3-denní výlet do severovýchodní Itálie (2012), spojený s návštěvou historických památek a kostelů ve Veroně, prohlídkou Palladiových staveb ve Vicenze a toulkami v poklidném Bassanu del Grappa, byl jen velmi krátký, přesto přinesl další pohlazení na duši cestovatelově.

Bassano,ItálieSan Bonifacio,ItálieVicenza,ItálieVicenza,ItálieVerona,Itálie

Také na dvoudenní přenesení se k úžasnému kaňonu řeky Verdon ve Francii (jaro 2013) nejde zapomenout. Velkolepost přírodního díla umocněná pestrostí květů, svěží zelení listoví a orli kroužícími v několikametrové vzdálenosti od vyhlídkových teras, patří k neskutečným zážitkům.

Couloir Samson,FrancieTunel de Fayet,FrancieGourdon,Francie Moustiers-Sainte-Marie,Francie Verdon v Clue de Carejuan,Francie

Jakmile se mi naskytla další příležitost cestovat, rozhodnutí padlo opět na Francii, department Horní Provence (Haut Provence). Na začátku a při cestě zpět jsem se dotknul již známého kaňonu Verdon a zbytek času jsem věnoval návštěvě levandulových polí náhorní planiny Plateau de Valensole, městům Riez, Manosque a Forcalquier, vesnicím Puimoisson, Mane a Valensole, kostelům a klášterům Ganagobie a Salagon, opuštěným horám Montagne de Lure, až po severní bránu, Porte de la Provence, město Sisteron známé mohutným opevněním (La Citadelle de Sisteron) nad údolím řeky Durance. Škoda jen, že v důsledku chladného průběhu jara 2013 nebyly levandule na konci června ještě rozkvetlé.

kaňon Verdon,Franciekaňon Verdon,Francieklášter Ganagobie,Francielevandulové pole,Francie Notre-Dame-du-Bourg,Francie Mane,Francie

Stále vzpomínám na dvoutýdenní putování po nejmenším italském regionu Umbrii uskutečněné v pozdním jaru 2014. Pohodový kraj s hustými lesy, zasněženými vrcholky hor a úžasnými historickými památkami v městech, městečkách a vesnicích na kopcích jako jsou Perugia, Gubbio, Assisi, Spello, Bevagna, Montefalco, Trevi, Spoleto, Norcia, Todi, Amelia a Orvieto pyšnící se překrásnou románsko-pisánskou katedrálou. V Umbrii, vnitrozemském regionu Itálie, se narodili dva nejvýznamnější evropští světci a zakladatelé řádů, sv.František, hlavní patron Itálie a sv.Benedikt. Umbrie proto bývá často nazývána "Umbra santa" nebo také "Umbra mistica". Sami obyvatelé Umbrie v souvislosti s polohou regionu a hustou vegetací hovoří zase o zeleném srdci Itálie. Nejneobvyklejší krajinný celek, Velká pláň, či Pian Grande, nacházející se v pohoří a stejnojmenném národním parku Monti Sibillini víc připomíná holou odlesněnou středoasijskou krajinu než území jižní Evropy. Nesmím opomenout ani jedno z nejpůvabnějších italských náměstí, Piazza del Popolo v Ascoli Piceno, které sice již neleží v Umbrii, ale vynechat jej, když je tak blízko, by bylo neodpustitelnou chybou. K malebným místům patří i krajina a památky východního Toskánska, především lesy Národního parku Foreste Casentinesi a města Cortona a Arezzo.

Assisi,ItálieGubbio,ItálieSan Pietro in Vale,ItálieSpoleto,ItálieTodi,Itálie

Snad nikdy nezapomenu na velkou okružní cestu po Sicílii. Mnoho kulturních a historických památek zdobí tento největší ostrov ve Středozemním moři. Namátkou vybírám řecké chrámy v Segestě, Selinunte a Agrigentu, římské mozaiky ve Villa Casale del Romana poblíž Piazza Armerina, půvabné Cefalù s krásnými plážemi a úchvatnou normanskou katedrálou, rušné Palermo se zdobnými kostely, nedaleké Monreale s úžasnou mozaikou Krista, dále Erice, působivá a úhledná vesnička na kopci, na jihovýchodním cípu ostrova pak uhlazená barokní města jako Noto, Ragusa a Modica, či noblesní historická čtvrť Syrakus na ostrově Ortygia a konečně nepřehlédnutelná dominanta Sicílie, stále činná sopka Etna s jejími lávovými poli a úrodnými svahy. Jako sladká tečka za celým putováním pak působila elegantní Taormina s Teatro Greco, odkud se otevírají překrásné výhledy na Ionské moře a sopečný kužel Etny ozdobený nezbytným bílým krajkovím. Sicílie vedle historických objektů nabízí i pestrou mozaiku přírodních scenérií, od hornatého vnitrozemí severní části ostrova s pohořími dosahujícími téměř dvou tisíc metrů jako Monti Nebrodi a Le Madonie, přes jen málo civilizací dotčené pobřeží v prvním sicilském přírodním parku Riserva Naturale Orientata dello Zingaro. Kdo hledá osamění v téměř liduprázdné krajině, toho nadchne divoké pohoří Monti Iblei, jenž zahrnuje Anapo, hluboký vápencový kaňon se dvěma vyvěrajícími říčkami, Anapo a Calcinara, a zároveň skrývá Pantalicu, nejvýznamnější sicilské historické pohřebiště. Ani cesta na ostrov nebyla prostá krásných zážitků. Z návrší, kam stavitelé umístili záhadný osmistěn hradu Castel del Monte, lze za příznivého počasí obhlédnout většinu regionu Puglia, stejně jako to z pracovní povinnosti činí zaměstnanci lesní stráže. Nedaleko odtud se nachází další klenot, rozsáhlé skalní město Matera s neskutečně silnou atmosférou. Příjemně lehce naopak působí přímořské letovisko Tropea na západní kalabrijské riviéře. Cesta zpět, jak už to často bývá, zkrácená na minimum, přinesla sice jen letmý dotek Amalfského pobřeží, přesto další nezapomenutelný zážitek.

Tropea,ItaliaVilla Casale del Romana,SiciliaAgrigento,SiciliaErice,Sicilia RNO Zingaro, SiciliaMonreale,Sicilia Taormina,Sicilia Pantalica,Calcinara,SiciliaNoto,SiciliaCostiera Amalfitana,ItaliaCefalu,SiciliaScopello,SiciliaTaormina,Sicilia

Také obrázky ze srpna 2017 popisující sice krátkou, o to však intenzivnější letní dovolenou ze severozápadního regionu Itálie, po všech stránkách pestré a krásné Ligurie, se mi natrvalo zapsaly do paměti. Projeli jsme pobřeží od Janova až po nejjižnější část, oblast přímořského letoviska Lerici, včetně nádherného koutu Parco Nazionale delle Cinque Terre s malebnými vesničkami rozkládajícími se na pobřežních útesech.

Portofino,ItálieVernazza,Itálie Capo Nord,Itálie Riomaggiore,Itálie

A konečně došlo na Řím, město, kde se prolínají snad všechny důležité etapy naší historie. Překvapení zažíváte na každém kroku. Spleť uliček starého města je střídána renesančními a barokními paláci, kostely překypujícími výzdobou od předních středověkých, později renesančních, a od konce 16. století, také barokních umělců. Citta del Vaticano je pak samostatnou kapitolou, která by zasluhovala předlouhý popis. K tomu všemu přistupují vyhlídky z mnoha římských pahorků, odkud nejlépe vyniknou odkryté pozůstatky na římskou říši. Kdybych měl jen krátce říci, co mi bylo v Římě nejpříjemnější, musím zmínit všudypřítomné fontány, od malých kouzelných "pítek" až po ty největší, známé z literatury a filmů.

Pantheon,Řím Foro di Traiano,ŘímCastel Sant Angelo,Řím Fontana di Trevi,Řím

Poděkování

„Rád bych poděkoval své rodině, hlavně manželce za toleranci mých "koní", synovi Pavlovi za počáteční recenze textů a především tvůrci stránek synovi Jiřímu."

"Hluboce se skláním s vděčností a úctou před všemi, kteří se zasloužili o znovuobnovení a rozvoj demokracie v naší zemi a umožnili nám volně se pohybovat a svobodně rozhodovat o svém vlastním osudu. Bez statečného postoje těchto lidí bych nikdy nemohl dělat to co mám rád a co mě baví."

"Mnohokrát děkuji všem svým zákazníkům. Věřte, že Váš zájem mě zavazuje neustále zlepšovat a obohacovat svou nabídku."

"Děkuji i svým kamarádům a známým za pochopení, které mají pro mé fotografické „loudání". Ještě jednou bych chtěl zmínit Oldu Ulmana a Mirka Diviše. Olda byl naším velkým vzorem. Učil nás chovat se k horám ohleduplně a přistupovat k nim s respektem. A Mirek? Ten navždy zůstane kamarádem, živlem a dobrou duší společných výprav."

"Můj dík patří také Barboře Daňhové a Tomáši Trnkovi za prvotní pomoc s překladem do německého, resp. anglického jazyka."

"Děkuji Vám, všem návštěvníkům, za shlédnutí, věcné připomínky a ispirující podněty (viz kontakt)."

Lungauer Kalkspitze,Schladmingské TauryWildensee,Totes GebirgeDolomity Waldhorn,Schladmingské TauryRaucheck,TennengebirgeSchwarzsee,Vysoké TauryAlbertbiwak,Vysoké TauryHochhaide,Rottenmannské TauryHochmölbing,Totes GebirgeHaller MauernHochhaide,Rottenmannské TauryHöllengebirgeDolomityDolomityM.Agner,DolomityM.Tamer Grande,DolomityLugauerLeobner,Eisenerzské Alpy ŠumavaDolomityDolomityEisenerzské AlpyEisenerzské AlpyDolomityDolomityDolomity,CivettaDolomity

Kontakt

Aleš Baloun, Lidická třída 1703/188, 370 07 České Budějovice, Tel.+420 797 991 200, e-mail baloun@fotoalpy.cz, www.fotoalpy.cz


↑ Nahoru


Používání fotografií a textů, stejně jako jejich jednotlivých částí, není bez svolení autora dovoleno.
Copyright © 2006 - 2024 Aleš Baloun | webdesign